עמוד הבית ­­» על אודות ארץ חפץ

על אודות ארץ חפץ


תחום המורשת מפעם בליבם של רבבות בארץ והוא חלק מחייהם, בשגרת היום-יום ובאירועים משפחתיים. הזהות האישית, הקהילתית והלאומית ותולדות העם והיישוב שלובים אלה באלה.

אוצרות המורשת, העדויות, השרידים והזכרונות המעצבים את חיינו נחבאים ונשכחים במאות תצוגות ומוזיאונים קטנים שאינם מוכרים על פי חוק המוזיאונים (תשמ”ג).

מיזם “ארץ חפץ” עוסק בנכסי מורשת ניידים הנמצאים במוזיאונים הלא מוכרים, ומטרתו היא להקים פורטל מרכזי למוזיאונים אלה. הפורטל יחשוף בפני הציבור הן את המידע הבסיסי אודות אוספים אלה, הן את אוצרות המורשת שברשותם. המיזם יספק כלים והדרכה אשר יאפשרו ויקדמו רישום שיטתי ומסודר העומד בסטנדרטים מקצועיים ואת שימור אוצרות המורשת והצגתם.

הפורטל ישתף מידע, יפרסם, ירחיב את היריעה אודות סיפורם של חפצים, ייזום תערוכות מרשתת ויקיים קשר פעיל וחווייתי בין הציבור ל”שומרי הגחלת”.

המידע על הפריטים המוצגים באתר נאסף במסגרת מחקר ראשוני שנערך בידי מתנדבים ומתנדבות במהלך רישום האוסף. חלק מן המידע עדיין לא נבדק ויתכן שנפלו בו שגיאות. נקדם בברכה תיקונים, הארות והרחבות מן הציבור.

הוספת אוסף והצטרפות למיזם

הוספת אוסף והצטרפות למיזם

מנהלות ומנהלי אוספי מורשת קטנים ובינוניים – אנחנו מזמינים אתכם להצטרף למיזם רישום האוספים ותיעודם. השאירו פרטים ונציגות המיזם ייצרו עמכם קשר כדי לבדוק האם האוסף עומד בקריטריונים, להסביר את אופן פעילות המיזם ולתאם פגישה להיכרות עם האוסף. כדי ליידע אותנו על קיומו של אוסף ראוי לשימור (גם אם אינכם קשורים אליו באופן ישיר), לחצו על "להוספת אוסף" וספרו לנו על אוצרות חבויים.

מי אנחנו

ד"ר נירית שלו־כליפא
אוצרת ומנהלת המחלקה להיסטוריה חזותית, אוצרות ותיעוד ביד בן־צבי
nirit@ybz.org.il
דינה גרוסמן
מנהלת מיזמי מורשת דיגיטליים
dinag@ybz.org.il
זהר בן־עבו ריבלין
אוצרת משנה ורכזת מיזם ארץ חפץ
zohar@ybz.org.il
רבקה קלדרון
רשמת
רות עיטם־פכטוביץ
מחקר ורשמות מיזמי תיעוד
ruth@ybz.org.il
אירית אורן
רכזת מיזם ארץ חפץ
irito@ybz.org.il
ניר יריב
טכנולוגיות ומידע
niry@ybz.org.il
ד"ר יהודית לובנשטיין-ויצטום
רכזת פרוייקטים
judith@ybz.org.il
השותפים שלנו

הזמנה להרפתקה, לימוד וחוויה

בואו להתנדב במיזם ארץ חפץ

סטנלי ולווינגסטון יצאו לחפש את מקורות הנילוס, אנ-סקי יצא אל השטעטלאך הנידחים בראש משלחת אתנוגרפית ללקט את אוצרות התרבות היהודית – ואנו מציעים לכם להצטרף לגלות ארץ לא נודעת, כאן ליד הבית!

בואו להשתתף במשלחת חקר ‘ארץ חפץ’, לחשוף את האנשים והסיפורים שמאחורי החפצים, ליטול חלק ולתמוך ב”עשיית היסטוריה וכתיבתה” למען העתיד, בחקר החפצים ושימורם.

משלחות החקר של ארץ חפץ יוצאות אל האוספים, התצוגות והמוזיאונים הקטנים במטרה לחשוף את ‘הארכאולוגיה המודרנית’ של היישוב, והסיפורים שמאחורי החפצים.

חוויה של לימוד ותרומה: יחד עם מומחים מיד בן-צבי ומתנדבים מכל הארץ נלמד את עקרונות האיסוף, הרישום, התיעוד, השימור וההצגה של אוספים.

להרשמה ופרטים
    arrow left

    Powered by FatFish - web & mobile design and development