עמוד הבית ­­» בתי אוסף ­­» מוזיאון מעלה החמישה

מוזיאון מעלה החמישה

לחפצים הישנים יש יכולת מופלאה לעורר זיכרונות רדומים. כהרף עין הם מאירים לנו תמונות נשכחות ומחזירים למחוזות זמן רחוקים, וממחישים לנו שגרת חיים שהתאפיינה בפשטות, הסתפקות במועט, צניעות וקשיים פיסיים. דרכם נכיר ונבין טוב יותר את מהלכי החיים ואת סיפורם של בני אדם, שחלמו חלומות, עבדו קשה ויצרו מציאות חדשה בארץ ישראל.

תיאור

פעם היו כאן מטבח, סירים גדולים ומחבתות, בית קירור ענק, מכונה לקילוף תפוחי אדמה ומבשלות בסינרים צחורים. בשנת 2005, עם הפרטת קיבוץ מעלה החמישה, נסגרו חדר האוכל והמטבח המשותף, ואת מקומו של המטבח תפס המוזיאון. אוסף חפצים משנות ה-30 ועד שנות ה-80 של המאה שעברה מספרים על הווי החיים לפי ענפי הקיבוץ של פעם: חדר האוכל, המכבסה, הסנדלריה, הנגריה, המסגריה, המתפרה, המקלחת הציבורית המשותפת ובית הילדים שבו נהגה הלינה המשותפת; המוזיאון מעלה זכרונות מימים שבהם בית ההורים היה חדר וקומקום חשמלי – הס מלהזכיר. במוזיאון שמורים גם אוספים של חברים, מבולים ובקבוקי בושם ועד מחזיקי מפתחות ולצידם פריטים שנעלמו מהעולם: סיפולוקס, עששית, רדיו, פטיפון, תקליט, אסימון, מטפחת אף, גרבי ניילון ועוד. 

החפצים והפריטים מספרים את תולדות קיבוץ מעלה החמישה, שסיפורו שזור בהקמת המדינה. הביקור מתאים לכל: לקבוצות, למשפחות רב-דוריות ולילדים בכיתות גן ובית הספר שלהם מציע המוזיאון פעילויות ברוח התקופה. כל הפעילות במוזיאון היא בהתנדבות של חברי הקיבוץ וידידי המוזיאון מישובים קרובים. 

במקום שלושה מתחמים המשלימים זה את זה:

  1. מוזיאון – ביקורים מודרכים.
  2. משומשו – חנות יד שנייה לבגדים וחפצי נוי. מה שלא מתאים לך אולי ימצא חן בעיני והשאר נמסר למטרות טובות.
  3. מחסן תלבושות ותחפושות – השאלה להצגות, לאירועים מיוחדים ולפורים.

בקרבת מקום מצויים אתרים נוספים: אפשר לבקר בבית צילה, בית תרבות ובו ציור קיר משנת 1952 המספר את תולדות הקיבוץ, ואשר הוכר כאתר מורשת, או בשביל מורשת מעלה החמישה, שביל שנחנך בשנת 2023 על קו הגבול של קיבוץ מעלה החמישה ומספר על קרבות מלחמת השחרור. 

קרא עוד
address icon

כתובת

חדר האוכל

קיבוץ מעלה החמישה

mail icon

איש קשר

052-4436668

time icon

שעות פתיחה

בתיאום מראש בלבד

עלות: 10 ₪ למבקר

חפצים באוסף

Powered by FatFish - web & mobile design and development