עמוד הבית ­­» בתי אוסף ­­» בית גורדון

בית גורדון

אוסף טבע מגוון ועשיר שהפך למוזיאון לטבע. במקום גם מרחב לזכרו של א"ד גורדון, הגותו ודמותו.

תיאור

בית היסטורי שנוסד בשנת 1935, במלאת לדגניה 25 שנה, ביוזמת חמשת הקיבוצים שהיו אז בבקעת כנרות. הבית הוקדש לזכרו של א"ד גורדון, שישב בשנותיו האחרונות בדגניה. הבית נבנה בסגנון הבינלאומי (המכונה גם באוהאוס) ובלט בניגודו לאופי הבניה הכפרית הסמוכה לו.

יעקב פלמוני, חבר דגניה ומי שעיצב את דמותו ותוכנו של הבית, הציב לו את היעדים הבאים: (א) להציג את הטבע החי והדומם של ארצנו ולשקף את בעיות החקלאות העברית ואת הישגיה; (ב) לשמש מקום כינוס ובית לימוד לחברים העוסקים בחקלאות והמבקשים להכיר את טבע הארץ; (ג) לכנס ולשמור את כל מה שקשור בשמו ובפועלו של א"ד גורדון ז"ל. 

בהתאם לתוכניתו של פלמוני הוקמה ספריה מדעית בנושאי מדעי הטבע והחקלאות, הוקדש חדר לעבודה מדעית, לימוד, עיון והדרכה וכן נבנה אוסף טבע מגוון ועשיר שאספו עובדי הבית, תושבי האזור ואוהבי טבע מכל הארץ. האוסף הוצג בצורה לימודית וברבות השנים נקרא מוזיאון לטבע. כמו כן הוקדש מרחב לזכרו של א"ד גורדון ולאיסוף כל הקשור בהגותו ובדמותו.

קרא עוד
address icon

כתובת

דגניה א'

mail icon

איש קשר

04-6750040, 050-3749175

gordon@degania.org.il

time icon

שעות פתיחה

ב', ג', ו': 09:30–13:30

שבת, ביקורי קבוצות וביקורים בימים אחרים: בתיאום מראש

knew icon
הידעת
בתוך אוסף הטבע, בתוך ארון התצוגה המרכזי בתצוגת החיות הארץ-ישראליות, מתחבא סליק שהקימו חברי הקיבוץ ערב מלחמת העצמאות. דבר קיומו נודע להנהלת המוזיאון רק סמוך לשנת 2000, ועמוס ברץ, בנו של יוסף ברץ – ממקימי קיבוץ דגניה א' ומנהל בית גורדון בעבר – סייע לאתרו. בסליק לא נמצאו כלי נשק כאשר התגלה מחדש ואין ידוע האם שימש למטרתו או שנותר ריק.

חפצים באוסף

Powered by FatFish - web & mobile design and development