עמוד הבית ­­» בתי אוסף ­­» בית חנקין, כפר יהושע

בית חנקין, כפר יהושע

אתר מורשת ומרחב מוזיאלי רב תחומי

בית חנקין בכפר יהושע הוא מרחב מוזיאלי רב תחומי היושב בבנין לשימור. הבית משלב תערוכות קבע מתוך האוסף המגוון של חי, צומח, גיאולוגיה והיסטוריה מסביבת עמק יזרעאל, לצד תערוכות מתחלפות של אמנות עכשווית בגלריה.  

תיאור

בית חנקין הוקם בשנת 1950 בידי מנחם זהרוני בלב בית הספר בכפר יהושע כ"מרכז ללימודי טבע ומולדת". הוא הוקם בהתאם לתפישה החינוכית והאידיאולוגית הציונית-התיישבותית של ימי קום המדינה, כצעד נוסף בבניית הזיקה לארץ ישראל. הבית כלל מעבדות כימיה וביולוגיה ומוזיאון טבע קטן, בו הוצג מגוון רב של צמחים מיובשים, פוחלצים ושלדים, מוצגים גיאולוגיים, שרידים ארכיאולוגים מקומיים, מפות ועוד. אל האוסף של מנחם זהרוני נוספו ברבות השנים מוצגים רבים, שאספו תלמידי בית הספר לדורותיו, חברי הקהילה וממשיכי דרכו – ממצאים שנמצאו בעת העבודה בשדה או במהלך טיול. בפינה לזכרו של יהושע חנקין, שעל שמו נקרא הבית, מוצגים עד היום חפציו האישיים ומסמכים נדירים. כיום מוצגת בבית חנקין תצוגת הקבע ההיסטורית. בגלריית העץ שבקומה השנייה הוקמה תערוכת קבע חדשה המזכירה את "חדרי הפלאות", ובה גם מוקרנים סרטי וידאו-ארט על גבי גג הארונות המרכזיים.

בגלריה לאמנות שבחלל הסמוך מוצגות תערוכות אמנות עכשווית, בהשתתפות מיטב אמני הארץ, אשר מתייחסות לאוספי המוזיאון ולערכי המקום, ומוסיפות לו נקודת מבט עכשווית ומשתנה. התערוכות מלוות בקטלוג ובהדרכה קולית. בית חנקין מקיים מפגשים עם יוצרים, ימי עיון וסיורים מודרכים.

השילוב בין ההיסטורי לעכשווי מניע שיח תרבותי דינאמי, המגיב לשינויים ומאפשר למקום להיות רלוונטי ומשמעותי לאורך זמן. שמירת המבנה והאוסף, לצד חידוש התצוגה מדי דור, מכוננים מורשת מקומית שיש בידה להכיל ולבטא שינויים ערכיים ותרבותיים.

קרא עוד
address icon

כתובת

רח' המייסדים (בשטח בית הספר), כפר יהושע

בוויז: בית חנקין, כפר יהושע

mail icon

איש קשר

054-9695967, 054-7474510

hankinky@gmail.com

time icon

שעות פתיחה

ג', ה', ו' ושבת: 10:00–13:00

או בתאום מראש לקבוצות

knew icon
הידעת
אחד מהפוחלצים המרשימים המוצגים בבית חנקין הוא פוחלץ של נשר שאספו מנחם זהרוני ותלמידיו בעת סיור בהר הכרמל עוד כשהיה גוזל. הנשר הגיע לפינת החי בבית הספר והפך להיות 'חיית המחמד' של התושבים. הוא נהג להסתובב בין בתי הכפר וכל התושבים הכירו אותו ושמרו עליו ואף דאגו לו למזון. מספרים כי סופו היה עגום: הוא נורה בשוגג בידי שומר בתחנת הרכבת דאז, שלא הכיר אותו ואת סיפורו. מאז הוא מוצג לראווה בבית חנקין.

חפצים באוסף

Powered by FatFish - web & mobile design and development