עמוד הבית ­­» בתי אוסף ­­» מוזיאון מורשת תימן וראש העין

מוזיאון מורשת תימן וראש העין

בית המייסדים ראש העין

אוספים הנוגעים ליהדות תימן ולתולדות ראש העין: כתבי יד, תכשיטים, תצלומים, טקסטיל, כלי בית ועבודה, ספרים, מסמכים מראשית הישוב, עיתונות מקומית, פרוטוקולים של הרשות המקומית מאז הקמתה, קלטות אודיו-ויזואליות ועוד.

תיאור

המוזיאון מדגים את ייחודה של יהדות תימן, תרבותה, מסורותיה ונכסי רוח שהנחילה לעם ישראל. הביקור במקום מאפשר ללמוד גם על השיבה לארץ וחבלי הקליטה. כמו כן, המוזיאון מציג תערוכות מתחלפות מאלבומים פרטיים של תושבי העיר. 

הקהילה המקומית שותפה בתיעוד ובחקר של מורשת יהדות תימן וראש העין, בטיפול באוספים, בארגון אירועים וכדומה. מאז הקמתו של המוזיאון בסוף שנות ה-70 של המאה העשרים ועד היום ממשיכים בני הקהילה לתרום חפצי מורשת ומשתפים אותנו בסיפוריהם האישיים, אשר מתועדים לעיתים גם בווידאו או באודיו. 

הארכיון ההסטורי של ראש העין נמצא, גם הוא, במוזיאון, וכולל מסמכים, תצלומים וחומרים אחרים הנוגעים לתולדות ראש העין מתקופת המנדט ועד היום. החומרים עוברים תהליך של רישום, קטלוג והנגשה באתרים ייעודיים ובתוכנה לניהול הארכיון. בין האוספים הגדולים השמורים בארכיון ניתן למצוא:

* עשרות אלפי תצלומים ותשלילים מאוסף הצלמים מיכאל כהן ויואל רצון חג'בי. אוסף זה יוצג לציבור באתר הספרייה הלאומית במסגרת פרויקט רשת ארכיוני ישראל (רא"י).

* פרוטוקולים של הרשות המקומית מאז הקמתה בשנת 1955 ועד 2003. יונגשו באתר הספרייה הלאומית.

* אלפי תצלומים מאלבומי משפחות, בהם ניתן לצפות באתר "ראש העין נגלית לעין".

* מאות תצלומים מאלבומי העירייה, אשר מתעדים אירועים, אנשים ומקומות בעיר בשנות התשעים.

מבנה המוזיאון היה מחסן בבסיס תחזוקה לחיל האויר הבריטי, שהוקם בשנות ה-40. עם הקמת המדינה הוסב המחנה הבריטי למחנה מעבר לעולים מתימן (1949–1950), והמבנה הפך לבית תינוקות. לאחר הקמת הישוב ראש העין, בראשית שנות החמישים, שינה המבנה את יעודו מעת לעת: מגורים זמניים לעולים, בית ספר לבנות, סניף של תנועת הנוער "הצופים הדתיים", מחסן המועצה המקומית ותחנה לכיבוי אש. המבנה הוכרז לשימור בשנות ה-20 של המאה הנוכחית. לאחר תהליך של שיקום והתאמה ליעודו הנוכחי, הוא נפתח מחדש למבקרים באוקטובר 2022. כיום המוזיאון נמצא בלב-ליבו של הגרעין ההיסטורי של העיר, בסמיכות למוסדות ציבור חשובים, על צירי תחבורה ראשיים, ועל תוואי היסטורי תיירותי משולט. צמוד למוזיאון נמצאים בית "יד לבנים" והאנדרטה לחללי העיר.

קרא עוד
address icon

כתובת

רחוב שבזי 41

ראש העין

mail icon

איש קשר

03-5034881/0

anat.a@rosh.org.il

time icon

שעות פתיחה

א' עד ה': 8:00–16:00

הכניסה בתשלום ובתיאום מראש

אפשר לקיים במקום תערוכות, הרצאות, כנסים, ימי עיון (בתשלום)

knew icon
הידעת
היכן היית בזמן הכרזת המדינה?

חפצים באוסף

Powered by FatFish - web & mobile design and development